Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Český systém vodičom oznámi kolóny za 3,5 milióna eur. U nás to urobí Telekom za 14 miliónov


Smer

14 000 000€

05/2015

Súd rieši žalobu pre tender na dodávku informačného systému pre vodičov. Štát si v ňom vybral Slovak Telekom, vyradil lacnejšieho uchádzača, ktorý obdobný systém dodal susedom.

Na českom webe nájdu vodiči aj aktuálne obrázky z dopravných kamier o tom, ako to napríklad vyzerá na tej-ktorej komunikácii. Tiež stačí, ak vodič nakliká trasu, ktorú plánuje autom prejsť, a systém mu opíše stav na jednotlivých jej častiach, povie, kde sa napríklad pracuje a ako dlho mu cesta za aktuálnych podmienok potrvá.

Na čosi podobné sa onedlho môžeme tešiť aj u nás. Ministerstvo dopravy pod vedením Jána Počiatka nedávno uzavrelo tender o dodávku dopravného informačného systému. Zákazku nazvalo podobne ako Česi –„Národný systém dopravných informácií“.

Prikleplo ju spoločnosti Slovak Telekom. Za systém má zinkasovať niečo vyše 14 miliónov eur bez DPH. To je cena len za dodávku informačného systému, čiže bez jeho prevádzky a údržby.

Pre porovnanie, Česi za svoj informačný systém zaplatili od roku 2005 až do roku 2014 približne 105 miliónov českých korún. Keď to prepočítame kurzom z roku 2005, dostaneme sa k sume okolo 3,5 milióna eur.


https://dennikn.sk/122337/kde-su-kolony-v-cesku-povedia-styrikrat-lacnejsie-nez-u-nas/?ref=in