Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Na obchvate sa nabalil Flašíkovej asistent


Smer

2 540 804€

16/2016

Zhodnotenie lepšie ako v banke. Obchody s pozemkami, na ktorých sa plánujú diaľnice či strategické investície, sa na Slovensku oplatia. Ich cena totiž vďaka tomu podľa analytika aj niekoľkonásobne narastie, najmä ak sa nachádzajú v blízkosti veľkých miest. Národná diaľničná spoločnosť získala pozemky, ktoré asi potrebuje na stavbu bratislavského obchvatu, aj od mladého právnika Ľubomíra Klča. Ide o bývalého asistenta Moniky Flašíkovej-Beňovej. Vyvlastnili mu ich za vyše 2,5 milióna eur.

Klčo, ktorý má advokátsku kanceláriu v hlavnom meste, bol asistentom Moniky Flašíkovej-Beňovej. Pred pár rokmi, keď kandidovala na post predsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja, jej viedol kampaň. V roku 2011 ho chválila ako skvelého mladého právnika v rozhovore pre Trnavský hlas. Začiatkom tohto roku sa o ich vzťahu hovorilo viac. Denník Plus JEDEN DEŇ dokonca europoslankyňu nafotil, ako odchádza ráno z bytovky v Mlynskej doline, kde švihácky advokát býva. Večer sa tam podľa denníka odviezli spoločne z rodinného domu Moniky Flašíkovej-Beňovej a jej muža Fedora. Vždy dobre oblečená a starostlivo upravená europoslankyňa bola ráno dokonca nenamaľovaná.

Organizovaná skupina?
Advokát Klčo vlastnil pozemky pod budúcim obchvatom. Podľa denníka Sme k pozemkom v Podunajských Biskupiciach, Rovinke, vo Vajnoroch a v Dunajskej Lužnej prišiel v priebehu roka 2014 a 2015 aj s dvoma mužmi, Markom Nogom a Borisom Tonkovičom. Noga je konateľom firmy Poľnohospodárska pôda, ktorá získala aj časť pozemkov pod automobilkou Jaguar pri Nitre.

Klčo s Flašíkovou
Bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka v roku 2015 tvrdil, že majiteľov pozemkov podviedli špekulanti a skupovali od nich pôdu štyridsaťnásobne lacnejšie, ako ju neskôr odkupoval štát. Prípad riešila prokuratúra. Problémy však boli aj s pozemkami pod obchvatom, podľa Sme sa o ne bývalí majitelia s tromi mužmi súdili. Trojica ich vraj nakupovala ako klasickú poľnohospodársku pôdu, a teda aj za zodpovedajúcu cenu.

„Národná diaľničná spoločnosť preinvestovala na výkup pozemkov pod diaľnicou D4 a rýchlostnou cestou R7 ku koncu novembra 270,76 milióna eur. Pozemky vo vlastníctve JUDr. Ľubomíra Klča sme nadobudli vyvlastnením,“ vraví hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková. „Národná diaľničná spoločnosť vyvlastnila pozemky vo vlastníctve JUDr. Ľubomíra Klča v sume 2 540 804 eur,“ dodala.

„Špekulanti (najmä Marek Noga, Ľubomír Klčo, Ivan Bachár či Boris Tonkovič) veľa pozemkov kúpili za 0,60 - 0,80 eura/m2 tesne pred tým, ako ich NDS vykúpila za 30 eur. Keby NDS kupovala pozemky ako ornú pôdu, o ktorú väčšinou pod diaľnicami ide, vyšiel by nákup iba na 4 milióny eur. Informácie o presnom trasovaní obchvatu zrejme unikli z ministerstva hospodárstva,“ píše sa na stránke.
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/byvaly-flasikovej-mlady-asistent-si-prisiel-vdaka-pozemkom-obchvat-tucne-miliony.html