Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kryje ministerstvo práce nehúmanné zaobchádzanie so zamestnancami a ich nelegálnu prácu v SR?


Smer , Most - Híd , Slovenská Národná Strana

0€

02/2017

Reportér týždenníka vraj strávil v Samsungu nelegálne tri mesiace. Každý mesiac sa údajne robí nábor tisícov ľudí zo Srbska prostredníctvom rôznych agentúr Srbska aj Slovenska ako aj medzinárodných spoločností, aby prišli pracovať bez zmluvy, “ako turisti” na tzv. trojmesačný zájazd.

“Na 12-hodinovú prácu, bez platených prestávok.”, píše reportérSrbský denník prináša, ako reportér odhalil príbehy o nelegálnej práci v “srdci Európskej únie” a to vo “veľmi renomovaných firmách”. Denník sa nazdáva, že na túto situáciu musia zareagovať v Belehrade, Bruseli a Bratislave zároveň. Továreň Samsung Corporation v Galante má zamestnávať viac ako 1000 ľudí. Okrem toho tam patrí JASPLASTIK, FM Logistic, SHS, Fine DNS a desiatky iných spoločností. Až 90% výrobných robotníkov v týchto továrňach sú údajne občania Srbska.

Novinár sa pýta, ako je možné, že rady autobusov tak hladko prepravujú tisíce ľudí zo Srbska každý mesiac cez hraničné priechody na prácu v EÚ bez zmluvy. “Vie o tom ministerstvo práce, a čo orgány pre kontrolu migrácie? Potom je tu otázka “turistických víz” pracovníkov, platené lekárske poistenie, a iné…”

“Jedinou, veľmi vágnou podmienkou, ktorú musia splniť títo “turisti”, je zmluva, ktorú podpisujú s agentúrou a jej právomoci končia na hraniciach s Maďarskom.Odtiaľ už agentúra registrovaná na Slovensku, preberá vedenie a sprevádza pracovníka potrebami jednotlivého podniku.

Samsung v tomto prípade za cenu priemerného televízneho maloobchodu môže platiť živobytie stovkám zahraničných pracovníkov. Slovensku na daniach zostáva zisk v štátnom rozpočte a agentúra si berie províziu za každého dovezeného človeka. Tento štvorstranný pakt funguje už niekoľko rokov, a ako sa zdá, všetci z toho ťažia.

“Dvetisícdvestopäťdesiatyšiesty televízor, dvetisícdvestopäťdesiatysiedmy televízor; skrutkujeme šesťtisícsedemstopäťdesiataštvrtá skrutka,…Títo ľudia zvyknutí na akýkoľvek druh podnikania v Srbsku, prijali túto prácu v pokore a pohľad na bežiaci pás ich nezastaví. Pás sa ani nesmie zastaviť. Ruky sú opuchnuté, nohy si necítia, ich chrbát je jeden klinec… dvetisícdvestopäťdesiatyôsmy televízor… Nesmieme sa pozerať doľava ani doprava. Len na pás nekonečne poháňajúci televízory. Po čase ideme do autobusu, stojíme v rade na nástup, potom na výstup, neskôr v rade na sprchu. Potom čakáme na jedlo. Konečne si ideme ľahnúť. Pijeme, počítame, počítame skrutky, dni, roky… O 4:30 znova vstávame a čakáme v rade na toaletu. Potom na autobus. Potom v rade na vstup do továrne, kde je opäť ticho…a nahromadené skrutky…”, opisuje reportér praktiky továrne.

Celé svedectvo je dostupné na portáli NOVINARNICA.NET

Paradoxom je, že Slováci v takýchto nehúmanných podmienkách robia desaťročia, bez komentára. Aj preto tu stále pribúdaju firmy s prácou za pasom, ktorá vyvoláva mnoho psychických porúch a traum. Ide o novodobé otroctvo, pri ktorom paradoxne všetky ľudskoprávne organizácie mlčia.... Vláda na túto prácu chce voziť do SK Číňanov. Je zaujímavé, že dotácie tieto firmy dostávajú od pracujúcich Slovákov - avšak zamestnávajú cudzincov. Toto sa nedeje len vo fabrikách Samsungu, ale vo všetkých naprieč Slovenskom. Otrocká práca za 450-550Eur mesačne. Tieto firmy - "montovne" tu dane neplatia. Na otrockej práce profitujú najmä politici, ktorí majú čo rozkradať. Kde je inšpektorát práce? Mnohí hovoria, že zisky si delia agentúry s osobami na ministerstvách, ktoré sa na toto porušovanie prizerajú a kryjú ho. Bolo by na mieste zrušiť pracovné agentúry, resp. obmedziť ich zisky zo zamestnancov. Podobne zvýšiť aj ich kontrolu úradmi a zvýšiť ich zodpovednosť pri porušovaní ľudských práv. Podobne zakázať agentúry s nejasnou vlastníckou štruktúrou.

Túto otrockú prácu ukazoval už v roku 1936 Chaplin vo svojom filme - Moderná doba:Spomeňme si na báseň Mor ho! od Sama Chalúpku:

"Pravda, bohy vydaná, káže nám Slovänom:
pána mať je neprávosť a väčšia byť pánom.
A človek nad človeka u nás nemá práva:
sväté naše heslo je: Sloboda a sláva! —"

To niesu len prázdne slová ale skutočný spravodlivý spôsob života!

http://www.novinarnica.net/novine/nedeljnik
http://www.hlavnespravy.sk/reportaz-v-utajeni-v-slovenskom-zavode-maju-srbi-pracovat-ako-otroci/898651