Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Schránkove firmy


Smer

8 500 000€

04/2013

Nemocnica v Rimavskej Sobote zaplatila viac ako dva milióny eur za dodávku špeciálnej zdravotníckej techniky firme bez skúsenosti s obstarávaním. Reč je o spoločnosti Node Group, ktorú cez projekt Svet firiem založili profesionálni zakladatelia schránkových firiem Venice Europe a BPMS so sídlom v Manchestri a Belize. Viaceré podobné prípady odhalila Transparency International Slovensko.

„Node Group existovala len osem mesiacov, no aj tak dokázala presvedčiť, že spĺňa náročné podmienky obstarávania a ako jediný uchádzač v tendri získala miliónovú zákazku. Vďaka skúseným partnerom predložila aj referencie o obrate,“ hodnotia na blogu Zuzana Dančíková a Veronika Pavlíková Klindová z TIS. Konzorciom s ostatnými firmami si pomohla Node Group aj pri predmete činnosti. Sama totiž nemala v obchodnom registri zapísané štyri činnosti, ktoré boli súčasťou zákazky. Dopísala si ich tam až deväť dní po jej získaní.

Nemocnica v Rimavskej Sobote spadá pod neziskovú organizáciu Nemocnie a polikliniky. Tá riadi aj nemocnicu v Žiari nad Hronom a Vranovskú nemocnicu, kde rovnako podľa TIS sa konali podobné pochybné tendre. Aj tu totiž zvíťazili schránkové firmy založené spoločnosťami, ktoré patria Venice Europe a BPMS: Middle East Invest, Bennet Group a Marlop Group (predtým Messer Group). Žiadna z nich nemá webové stránky ani verejne dostupné telefónne čísla.


hn.hnonline.sk/slovensko-119/milionove-zakazky-ziskali-schrankove-firmy-547561