Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Drahé nákupy v nemocniciach pokračujú


Smer

3 300 300€

06/2015

Združenie Via Iuris tvrdí, že polícia o predražených nákupoch zdravotníckej techniky mlčí, biznis v zdravotníctve tak pokračuje ďalej.

Tajomní Piešťanci

Príkladom je spoločnosť Wega – MS, ktorej sa podľa zistení Via Iuris a časopisu .týždeň dlhodobo darí najmä v tendroch na dodávku ultrazvukov. Firma vznikla v roku 1991 a sídli neďaleko Piešťan, v obci Moravany nad Váhom.

Ide o rodinnú firmu Miroslava Procházku a jeho manželky Anny. S firmou spolupracuje aj syn Michal, ktorý je zároveň manažérom Michala Straku (známy aj ako raper Ego).

Straka bol členom správnej rady piešťanskej nemocnice, ktorá súhlasila s nákupom predraženého CT firme Medical Group, v minulosti blízkej Pavlovi Paškovi. Spoločnosť Wega – MS už získala za oboch vlád Róberta Fica zákazky na dodávku ultrazvukov za 3,3 milióna eur.

Firma Wega - MS od roku 2009 vyhrala 22 tendrov, pričom podľa zistení združenia a časopisu .týždeň bola minimálne v 15 z nich napriek záujmu konkurencie napokon sama.

Košické kolieska

Napríklad v júli 2013 vypísala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach tender na dodávku štyroch ultrazvukov za približne 360-tisíc eur. Súťažné podklady si prevzalo 13 firiem, no ponuku napokon predložila len Wega – MS.

Na Morave ušetrili

Pochybnosti vzbudzuje aj cena za uvedené štyri ultrazvuky. Košická nemocnica za ne napokon firme Wega – MS zaplatila 375 tisíc eur. Jeden z prístrojov, pre rádiologické oddelenie, stál takmer 92-tisíc eur bez DPH, pričom nemocnica vo Vsetíne kúpila kvalitnejší prístroj značky Philips (s lepšou sondou a väčším displejom) za 51-tisíc eur bez DPH.

-prístroj pre anesteziológiu od firmy Wega – MS za 35-tisíc eur, porovnateľné prístroje pre anestéziológov sa pohybujú od 15 až 18-tisíc eur.
-za ultrazvuk pre gynekologicko – pôrodnícke oddelenie zaplatila košická nemocnica firme Wega – MS 116-tisíc eur. Nemocnica vo Vsetíne pritom kúpila podobný ultrazvuk značky Philips len za 46-tisíc eur
-žilinská nemocnica kúpila od firmy Wega – MS dva ultrazvuky, jeden za 72 000 eur bez DPH.

Jedným z pozoruhodných kritérií, ktoré znevýhodňujú konkurenciu je aj meranie hrúbky cievnej steny na tisíciny milimetra. Podľa analýzy Žilinskej univerzity to súčasné technológie neumožňujú: „Z teoretického hľadiska meranie s takouto presnosťou nemožno presne uskutočniť.“

Aj vďaka tomuto kritériu uspela firma Wega – MS aj v spomínaných tendroch na ultrazvuky v žilinskej a košickej nemocnici. Spornosť niektorých kritérií potvrdil aj prístup popradskej nemocnice v tendri z februára 2015.
http://postoy.sk/content/drahe-nakupy-pristrojov-v-nemocniciach-pokracuju-zistila-iuris