Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Ako trestáme korupciu: Za miliónové tendre podmienka, za 10 kíl ryže 5 rokov natvrdo


30€

04/2011

Vo štvrtok poobede koncom apríla 2011 vošiel inšpektor potravinovej správy do predajne s kórejskými potravinami Seoul Plaza v Bratislave neďaleko štadióna Slovana. U inšpektorov už robil šesť rokov, no zarábal podľa svojich slov málo - 525 eur v čistom. Bol slobodný a býval u rodičov. U Kórejcov bol predtým len raz.

Teraz po zistení niekoľkých nedostatkov vedúcej podľa súdnych záznamov povedal: Rád by som z toho aj ja mal úžitok, veď viete, že máme nízke platy...čo mi viete ponúknuť? Nakoniec za to, že vážnejšie nedostatky do protokolu nenapísal, zobral desať kíl jazmínovej ryže, dve balenia kešu orieškov a niekoľko fliaš po záručnej dobe za zhruba tridsať eur. Ako verejnému činiteľovi mu Špecializovaný trestný súd naparil nepodmienečný trest odňatia slobody na 5 rokov. Priťažilo mu, že sa nepriznal, keďže tvrdil, že úplatok mu vnútila vedúca predajne, čo mu súd neuveril.

Porovnajme to s inými prípadmi korupcie. V auguste 2010 prepukol škandál spájajúci podnikateľa Miroslava Dvornického s tendrami na Ministerstve obrany za 1,7 milióna eur. Od roku 2009 za ministrovania Jaroslava Bašku, práve Dvornický mal vyberať 10 % z ceny zákaziek od firiem, ktoré mali záujem vyhrať verejné obstarávanie. Vyšetrovatelia Úradu boja proti korupcii našli pri zásahu u Dvornického 173 tisíc eur rozdelených v obálkach s menami firiem, ktoré uspeli v obstarávaniach na Ministerstve obrany.

Súd doteraz prejednával šesť prípadov spojených s touto korupciou - ľudí, ktorí úplatky Dvornickému platili (konanie so samotným "vybavovačom" ešte ukončené nebolo). V každom z nich bol poskytnutý úplatok v hodnote 10 % z pridelenej zákazky, pričom najvyššia bola suma 42.500 eur. Všetci páchatelia sa priznali. Súd uložil v 5 zo 6 prípadov len peňažné tresty vo výške od 2.000,- eur do 5.000,- eur. Iba v jedinom prípade dostal páchateľ podmienečný trest odňatia slobody v kombinácii s peňažným trestom vo výške 15 tisíc eur, pričom výška získanej zákazky od Ministerstva obrany bola približne 425 tisíc.


http://transparency.blog.sme.sk/c/362969/ako-trestame-korupciu-za-milionove-tendre-podmienka-za-10-kil-ryze-5-rokov-natvrdo.html