Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Sociálne podniky


Smer

11 000 000€

05/2013

Sociálne podniky sa od svojho vzniku spájali so škandálmi a rovnako tak aj končia. Majetok posledných štyroch je v konkurze a výnos z predaja mal aspoň čiastočne vrátiť do štátnej pokladnice viac ako jedenásť miliónov eur, ktoré do nich ministerstvo práce pod vedením Viery Tomanovej v roku 2008 nalialo.

V prípade Gemerského sociálneho podniku sa to však nestane, pretože jeho majetok sa predal za zlomkovú cenu a takmer dvojmiliónová pohľadávka štátu nebola uznaná. Súčasné vedenie rezortu sa bráni, že s takýmto výsledkom konkurzu nie je spokojné, ale vinníka vidí v predchádzajúcej garnitúre.

Na výrobu drevených hračiek, kobercov a prikrývok z ovčej vlny získal Gemerský sociálny podnik od ministerstva práce v roku 2008 viac ako milión dvestotisíc eur. Po sérii škandálov a podozrení z finančných machinácií skončil v roku 2011 v konkurze. Do dražby sa tak dostal majetok ohodnotený takmer na sedemstoštyridsaťtisíc eur a predával sa v celku. Prihlásili sa iba dvaja záujemcovia a vyhral podnikateľ Štefan Nižnan z Trnavy s cenou štyrikrát nižšou. Súbor niekoľkých drevospracujúcich strojov, budov a áut získal za stosedemdesiatpäťtisíc eur.

O predaji majetku krachujúceho podniku rozhoduje veriteľský výbor. Predsedom toho gemersko-sociálneho bol Ivan Kiráľ, ktorý v minulosti kandidoval za HZDS v obecných voľbách. Priznáva, že keby majetok rozpredávali po jednotlivých častiach a nie v celku, získali by možno viac peňazí, ale vraj ich tlačil čas.


http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/socialny-podnik-je-konkurze-stat-nedostane-ani-cent.html