Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Milióny aj pre Kollárov Fun Media Group


Smer , Sme rodina

2 600 000€

12/2015

Eurofondy, rozvojové fondy, stimuly sú peniaze daňových poplatníkov.

Boris Kollár figuruje v 20–tich firmách. Polovica z nich má nulové (prípadne zanedbateľné) tržby. Z fungujúcich firiem robia výraznejšie obraty – nad milión eur – len dve. Fun Media Group, ktorá prevádzkuje Fun Rádio. A Goimpex, ktorá prevádzkuje lyžiarske stredisko Park Snow Donovaly.

Pre obe firmy Kollár zohnal milióny eur z verejných peňazí.

Pred rokom 2010 Kollárova 1. tatranská získala z eurofondov 5,3 milióna eur. Na rozvoj lyžiarskeho strediska Park Snow Štrbské pleso v Tatrách.

Kapitál zo štátnych fondov (peňazí z odvodov) Kollár získal aj pre Fun Media Group a Radio. Za prvej Ficovej vlády štátny Slovenský rozvojový fond investoval 2,6 milióna eur do Fun Rádia. Správcom fondu bol v tom čase Kollárov známy Peter Struhár.

Prečo sa Kollár pokúša dostať do parlamentu?
Problémom Borisa Kollára je to, že svojim firmám nedokáže zabezpečiť expanziu alebo aspoň organický rast. Naopak, tržby aj zisky jeho kľúčových firiem v posledných rokoch klesali.
Kollár sa tento rok viackrát verejne sťažoval, že Slovensko je ovládané veľkými oligarchami, ktorí sú prepojení s politikou. A ktorí menších podnikateľov odmietajú pustiť k biznisu.

Pri Kollárovi je otázny len motív. Teda: či vstupuje do politiky preto, aby oligarchov ako ,,politický líder“ odstavil. Alebo preto, aby s nimi ako podnikateľ udržal krok.

Štátna agentúra založila dcérsku spoločnosť Fond fondov, ktorá zastrešovala dva rozvojové fondy plné peňazí. Rozhodujúce slovo v nich odovzdala neštátnym menšinovým akcionárom, ktorí štátnu pomoc posielali aj do spriaznených firiem.

Napríklad Oskar Soták podľa auditu šéfoval Slovenskému rozvojovému fond a sedel v dozornej rade firmy Cromwell, ktorá od fondu získala 3,6 milióna eur. Akcionárom Cromwellu je cyperská firma Endavour Holding, ktorá je podľa Obchodného registra spoločníkom v Sotákovej firme S.P.A. Development.

Struhár zase pôsobil v dozornej rade spoločnosti Fun media group spolu s Borisom Kolárom. Slovenský rozvojový fond firme pomohol sumou 2,6 milióna eur. Soták prepieranie peňazí cez fondy odmieta.

Audit, ktorý zistil pochybenia, si nechalo urobiť ešte bývalé vedenie NADSME. „Existujú audity, ktoré poukazujú na viaceré podozrenia,“ potvrdil štátny tajomník Martin Chren z ministerstva hospodárstva, pod ktoré patrí NADSME.
O investíciách vo fondoch rozhodovali jednopercentní akcionári, súkromné spoločnosti Funds managers a 3on private equity.
http://www.aktuality.sk/clanok/308079/komentar-daga-danisa-boris-kollar-ma-v-biznise-problemy/
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/168009-rozvojovy-fond-ma-akcie-fun-radia/
http://domov.sme.sk/c/5587535/peniaze-z-cudneho-fondu-tiekli-aj-do-lyziarskeho-raja.html