Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Fico dal baniam potichu vopred viac ako miliardu


Smer

1 000 000 000€

1/2016

Vláda potichu odsúhlasila dotácie pre Hornonitrianske bane na 14 rokov vopred. Sú to bane, z ktorých si podľa exmanželky bývalý poslanec Smeru Vladimír Jánoš nosil peniaze a doma ich balil do alobalu.


Mohol by to byť žánrový obrázok politiky Smeru. Je prvý máj a do mesta baníkov prichádza minister hospodárstva. Odfotí sa s ľuďmi aj šéfmi bane, so záujmom si pozrie, ako to funguje, a potom povie regiónu šťastnú novinu. Vláda čoskoro dostane na stôl návrh, aby štátne elektrárne museli povinne brať uhlie od Hornonitrianskych baní.

Naľavo ministera Jánoš (kauza peniaze v alobale), v strede Robo Fico, napravo Peter Čičmanec

Pre zainteresovaných to nie je novinka, u ministra hospodárstva za prievidzské baníctvo lobovali už dávno. Boli takí rýchli, že o povinnom odbere hnedého uhlia z Hornonitrianskych baní začal nový minister hospodárstva verejne hovoriť, keď sa do funkcie ešte len chystal.

Stalo sa to v roku 2005 a ministrom hospodárstva nebol ľavičiar, ale Pavol Rusko. Odvtedy prešlo desať rokov, vymenilo sa päť ministrov hospodárstva, ale na skrytých dotáciách pre Hornonitrianske bane sa nič nezmenilo. Krajina na ne minula približne trištvrte miliardy eur. No na ten najväčší obchod so štátom museli súkromné Hornonitrianske bane predsa len počkať na vládu Smeru.
Rok 2009 tragédia v bani Handlová. Premiér Robert Fico hneď po katastrofe zbavil zodpovednosti ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer). Zdôvodnil to tým, že bane sú súkromným podnikom.

Zákon o banskej činnosti však hovorí, že Jahnátkovo ministerstvo je „ústredný orgán štátnej banskej správy“. Minister tiež vymenúva do funkcie šéfa Hlavného banského úradu. Úrad zo zákona dohliada na dodržiavanie banského zákona aj „bezpečnosť technických zariadení, požiarnu ochranu v podzemí a pracovné podmienky“. V prípade vážnych pochybností o bezpečnosti a opakovaných porušeniach predpisov v baniach im môžu dokonca odobrať licencie na ťažbu.

Na jednej strane (keď ide o zodpovednosť za smrť baníkov) sú Hornonitrianske bane súkromné, na strane druhej sa Čičmanec teší štedrým dotáciám.https://dennikn.sk/293486/kym-sa-debatuje-o-alobale-fico-dal-banikom-potichu-vopred-viac-ako-miliardu/
http://nasaprievidza.sme.sk/c/4974148/zodpovednost-za-vybuch-v-bani-nesu-cicmanec-i-jahnatek.html