Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Kšeftovanie s drevom a jeho predaj pod cenu firme napojenej na Simona


Most - Híd

0€

01/2012

Dreva na Slovensku každým rokom ubúda. Vzhľadom na veľkost SR patríme medzi krajiny s najväčšim exportom dreva. Drevo do zahraničia vyvážajú často firmy prepojené na politiku výrazne pod cenu. Namiesto toho, aby sa obmedzil vývzo a podporilo jeho spracovanie na Slovensku, tak sa radšej vyváža do Poľska a odtiaľ naší obyvatelia kúpujú nábytok.Kým sa niektorí spracovatelia dreva boja o svoju existenciu, firma Rettenmeier Tatra Timber vedená Karlom Vinšom, známym ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most), má zabezpečenú dodávku suroviny zo štátnych Lesov na štyri roky.

Ide o ďalší veľký kontrakt bez verejného výberového konania alebo elektronickej aukcie. „Navyše, štát by sa mal snažiť zarobiť čo najviac. Najlepšiu cenu vždy vygeneruje verejná súťaž alebo elektronická aukcia,“ myslí si šéf podnikateľskej aliancie. Argument o snahe udržania zamestnanosti už skôr spochybnili aj oslovení slovenskí spracovatelia dreva, ktorí majú problém so zháňaním suroviny, a priznali, že keď sa situácia nezmení, budú musieť prepúšťať.

Tatra Timber Logistik ešte vlani v októbri podpísala s Lesmi kontrakt na dodávku 40–tisíc kubíkov dreva za 2,5 milióna eur, a to dva dni po vzniku firmy. Vinš argumentoval, že táto zmluva bola podpísaná zhruba dva mesiace pred jeho príchodom do Rettenmeieru. Podľa zdrojov blízkych vedeniu Lesov však začal Vinš viesť niektoré rokovania pre Rettenmeier už v auguste minulého roku.
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/198924-firma-na-cele-so-simonovym-znamym-ma-drevo-na-4-roky/