Župné voľby 2017 Politické Kauzy Hlasovania v NRSR Politické Dianie Pridať kauzu Koho voliť Kontakt


Eurofondy išli podsvetiu


Smer , Most - Híd

3 500 000€

06/2016

Ministerstvo životného prostredia pod vedením Petra Žigu (Smer) schvaľovalo platby z eurofondov firme Vamax – X z Prakoviec neďaleko Košíc. Jej spolumajiteľa spája polícia so závažnou trestnou činnosťou.


Včera na to upozornila poslankyňa Lucia Nicholsonová z opozičnej SaS. Envirorezort v marci 2011 uzavrel s Vamaxom zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného prostriedku vo výške 3,5 milióna eur na projekty separovaného zberu a zhodnocovania odpadov. Zmluvu podpisoval ešte minister József Nagy (Most – Híd).

Firma následne na základe zmlúv s obcami, ktoré na tento účel dostali dotácie z ministerstva, stavala v Jaklovciach, Prakovciach, Krásnohorskom Podhradí, Drienovci a Veľkom Folkmári zberné dvory.

Nicholsonová tvrdí, že tendre na výber zhotoviteľa boli zmanipulované. Na základe prieskumu trhu odhaduje, že cena diela bola predražená až o 250 percent. Dodáva, že zberné dvory sú dnes prázdne a nefunkčné.

„Domnievame sa, že ide o odkrytie zločineckej skupiny, ktorá je napojená na fondy EÚ“ povedala poslankyňa.

Spoločníkom a konateľom Vamaxu je Radovan Varga z Helcmanoviec. Pred troma rokmi ho polícia obvinila z daňovej trestnej činnosti, ktorou mal štátu spôsobiť škodu vyše šesť miliónov eur. Prípad je už dlhšie na súde. Vargu v tejto veci vzal v októbri 2013 súd do väzby.

Nezhody okolo vratiek DPH boli podľa polície v pozadí streľby v lokalite Jahodná pri Košiciach v auguste 2013. Róbert Nigut z košického podsvetia sa tu pokúsil samopalom zastreliť podnikateľa z Gelnice. Za pokus o vraždu bol Nigut, ktorý je na úteku, odsúdený v neprítomnosti na 25 rokov väzenia. Podozrivým z objednávky vraždy bol Varga. V procese proti Nigutovi ako svedok vypovedať odmietol.

„Napriek tomu, že ho vzali do väzby, Vamax aj naďalej fakturoval ministerstvu,“ uviedla Nicholsonová. Poslednú platbu vo výške 400-tisíc eur mala firma dostať ešte v roku 2014.

Žiga: Dotáciu som zrušil

Peter Žiga včera vyhlásil, že on, ako minister, v roku 2013 podpísal s Vamaxom zmluvu o zriadení záložného práva na nehnuteľnosti firmy, aby chránil peniaze štátu a EÚ. Tvrdí, že v roku 2015 rozhodol o zrušení dotácie, lebo firma Vamax neplnila zmluvné podmienky. Podľa neho zmluvy o dotáciách na zberné dvory, ktorých prijímateľom bola obec, podpísať musel, lebo podľa zákona nemal inú možnosť. „Obce v čase podpisu ešte však nemali na účel použitia urobené verejné obstarávania,“ povedal.http://www.kosicednes.sk/eurofondy-isli-podsvetiu/